Zrozum Aparaty Słuchowe

Zamierzasz wypróbować działanie aparatów słuchowych po raz pierwszy?

Emocje towarzyszące pierwszemu kontaktowi z aparatem słuchowym są różne u poszczególnych osób. Jedni czują się podekscytowani, inni podchodzą do tego z pewną rezerwą, a nawet niechętnie. Pojawiają się różne pytania i wątpliwości. Czy będę naprawdę słyszał lepiej? Co z dźwiękami przyrody? Czy przyzwyczaję się do aparatu słuchowego? Czytaj dalej i zrozum aparaty słuchowe.

Czy powinienem zdecydować się na tradycyjne aparaty słuchowe, czy może modele dyskretne? Który z nich jest dla mnie najlepszy i czy rzeczywiście odczuję poprawę jakości życia?

Aparaty słuchowe umożliwiają korekcję większości niedosłuchów. Jakkolwiek dostępne na rynku aparaty są niezwykle zaawansowanymi urządzeniami, nie przywracają one ”normalnego słuchu”. Jednakże oferują one wiele korzyści, stąd coraz większe zainteresowanie aparatami słuchowymi. Dzięki nim osoba dotknięta niedosłuchem słyszy większość dźwięków tak, jak osoba normalnie słysząca. Aparat sprawia, że słyszenie staje się bardziej komfortowe i mniej męczące. W końcu – aparaty słuchowe znacznie poprawiają rozumienie mowy! Badania wykazują, że po zaopatrzeniu w aparat słuchowy polepsza się samoocena Użytkownika, relacje towarzyskie oraz ogólne zadowolenie z życia. Poprzez przywrócenie słyszenia, aparaty słuchowe przywracają Użytkownikowi normalne funkcjonowanie w codziennych sytuacjach.

Rodzaje aparatów słuchowych
Wyróżniamy trzy główne typy aparatów słuchowych:
BTE (od ang. Behind-The-Ear, czyli aparaty zauszne), ITE (od ang. In-The-Ear, czyli wewnątrzuszne) oraz RITE (połączenie ITE oraz BTE).

Zrozum Aparaty Słuchowe

Aparaty zauszne (BTE) umiejscowione są za małżowiną uszną. Dźwięk z aparatu transmitowany jest do ucha poprzez tzw. dźwiękowód oraz wkładkę uszną. W ogólnym przypadku aparaty BTE charakteryzują się większą mocą oraz mogą posiadać funkcje, które są zazwyczaj niedostępne w mniejszych modelach.

Aparaty wewnątrzuszne (ITE) dzielą się na kilka rodzajów. Aparaty te są umieszone w różnych miejscach kanału słuchowego. Ich wielkość oraz możliwości dobiera się uwzględniając kształt ucha, głębokość oraz rodzaj niedosłuchu.

Aparaty RITE (ang. Receiver-In-The-Ear, aparat “słuchawka w uchu”) stanowią połączenie aparatów BTE oraz ITE – główne systemy elektroniczne znajdują się za małżowiną, podczas gdy słuchawka umieszczona jest w kanale słuchowym.

Twój Protetyk Słuchu zaproponuje Tobie najwłaściwszy dla Ciebie aparat słuchowy.

Technologia cyfrowa

Aparaty słuchowe stanowią w zasadzie miniaturowy komputer zdolny do przetwarzania i wzmacniania różnych dźwięków. Jego działanie może być zaprogramowane tak, aby odpowiednio korygować Twój niedosłuch. Procedury przetwarzania dźwięku w aparacie słuchowym opracowywane są na podstawie badań naukowych. Procesor aparatu słuchowego bez problemu może jednocześnie analizować i przetwarzać różne cechy dźwięku.

Kombinacje dźwięków basowych oraz wysokotonowych, cichych oraz głośnych są w sposób ciągły analizowane oraz odpowiednio wzmacniane. Aparaty słuchowe automatycznie zmieniają swoje ustawienia w zależności od otoczenia dźwiękowego, w którym znajduje się Użytkownik.

Cyfrowe przetwarzanie sygnału umożliwia również niezwykle efektywną redukcję sprzężeń (pisków). Układy eliminacji sprzężeń nieprzerwanie analizują sygnał oraz tłumią sprzężenie jeszcze zanim zostanie ono usłyszane przez Użytkownika.

Cyfrowe aparaty słuchowe adaptują swoje ustawienia do zmian w środowisku akustycznym, dzięki czemu zapewniają komfort użytkowania oraz zrozumiałość mowy w większości codziennych sytuacji. Dzięki technologii cyfrowej mogą być one niezwykle precyzyjnie dopasowane do najróżniejszych ubytków słuchu, jak i oczekiwań Użytkowników. Zmiany ustawień aparatów mogą być dokonywane przez Protetyka Słuchu zawsze, kiedy jest to konieczne.

Dodatkowe możliwości

Obecnie dostępne aparaty słuchowe posiadają wiele nowoczesnych systemów, których zadaniem jest zwiększenie jakości dźwięku. Systemy te obejmują m.in.: adaptacyjną kierunkowość, różne programy słuchowe, łączność z urządzeniami audio, funkcje automatyczne, zdalne sterowanie poprzez pilota, cewkę telefoniczną. Warto wspomnieć również o łączności Bluetooth®, która umożliwia bezprzewodową transmisję dźwięku z telefonów komórkowych, TV, odtwarzaczy muzyki, komputerów itp.Słuchowe Aparaty

Które z tych funkcji powinien posiadać Twój aparat słuchowy? Możliwości aparatu powinny być dopasowane do rodzaju niedosłuchu, Twojego stylu życia oraz Twoich oczekiwań co do funkcjonowania urządzenia.

Zachęcamy Państwa do wizyty u Protetyka Słuchu, który przedstawi Państwu możliwości różnych aparatów słuchowych oraz zaoferuje najlepsze dla Państwa rozwiązanie.

Mam ubytek słuchu – co powinienem zrobić?

Pierwszym krokiem do lepszego słyszenia jest wizyta u Protetyka Słuchu, który wykona badanie audiometryczne. Protetyk Słuchu jest specjalistą w zakresie doboru oraz dopasowania aparatów słuchowych. Badanie słuchu wykaże, jaka jest Twoja zdolność do słyszenia dźwięków na poszczególnych częstotliwościach. Bazując na tym badaniu Protetyk Słuchu określi Twoje potrzeby, zysk z aparatu oraz zaoferuje różne modele odpowiadające Twojemu ubytkowi oraz stylowi życia.

W przypadku zastosowania aparatu słuchowego z indywidualną wkładką uszną lub obudową, Protetyk Słuchu pobierze tzw. odlew ucha, na bazie którego w laboratorium zostaną wykonane odpowiednie elementy douszne. W niektórych przypadkach stosuje się standardowe elementy douszne, których wykonanie nie wymaga wykonania odlewu małżowiny usznej.

Następnie Protetyk Słuchu zaprogramuje aparat bazując na wyniku badania słuchu oraz dopasuje brzmienie dźwięku zgodnie z Twoimi sugestiami. Protetyk Słuchu pokaże Tobie jak obsługiwać aparaty słuchowe oraz jak o nie dbać.

W jaki sposób działają aparaty słuchowe? Zrozum Aparaty Słuchowe

Zasada działania wszystkich aparatów słuchowych jest bardzo podobna. Miniaturowy mikrofon rejestruje dźwięk, wzmacniacz zwiększa jego głośność oraz dostarcza go do miniaturowej słuchawki, która przekazuje sygnał do ucha. Należy jednak pamiętać, że aparaty słuchowe różnią się możliwościami technicznymi, wielkością oraz kształtem.

Czy aparaty słuchowe mi pomogą?

Jeżeli nigdy przedtem nie używałeś aparatów słuchowych, będziesz musiał się do nich przyzwyczaić. Przez pierwsze dni będziesz słyszeć coraz więcej dźwięków, których przedtem nie dostrzegałeś. Zazwyczaj okres adaptacji do aparatu słuchowego trwa kilka tygodni. Po pewnym czasie przyzwyczaisz się do aparatu słuchowego zupełnie zapominając, że go używasz.

aparaty

Bezproblemowe słyszenie oraz zrozumienie mowy są podstawowymi potrzebami człowieka. Ubytek słuchu utrudnia komunikowanie się z innymi, stanowiąc jednocześnie istotny problem społeczny. Jesteśmy przekonani, że najnowsza technologia umożliwia osobom z niedosłuchem powrót do normalnego słyszenia.